Киэҥ Ньурба туонатыгар «Модун күүс, өркөн өй, ыра санаа» ыһыаҕар ыытыллыбыт күрэхтэр түмүктэрэ:

Киэҥ Ньурба туонатыгар «Модун күүс, өркөн өй, ыра санаа» ыһыаҕар ыытыллыбыт күрэхтэр түмүктэрэ:

«КИЭҤ НЬУРБА ТОЙУКТААХ ОҺУОКАЙА» оһуокай күрэҕэ: 

Дархан этээччи (дьахталларга) – Валентина Сухаринова (Октябрьскай нэһилиэк)

Дархан этээччи (эр  дьоҥҥо)— Михаил Софронов (Октябрьскай нэһилиэк)

Бастыҥтан бастыҥ (эдэр ыччакка)-Дмитрий Слепцов(Нюрба к.)

Бастакы бөлөх –19-35 сааһыгар диэри кыттааччыларга-

1 үрдэл -Айаана Антонова(Нюрба к.)

2 үрдэл — Марина  Иванова(Октябрьскай н.)

3 үрдэл -Аида Тимофеева (Сунтаар)

Иккис бөлөх   – 36-60  сааһыга р диэри-

1 үрдэл -Валентина Бухолова(Чаппанда н.)

2 үрдэл –Саргылана Меркурьева(Сунтаар)

3 үрдэл -Егор Иванов(Түмүк н.)

 Үһүс бөлөх –  61 сааһыттан үөһээ-

1 үрдэл-Валерий Назаров(Чукаар н.)

2  үрдэл –Тамара Дмитриева(Мэҥэдьэк н.)

3 үрдэл -Александр Софронов(Нюрба к.)

 «ОҔУРУОЛААХ ОҺУОРДААХ ОҔО СААС ОҺУОКАЙА» оҕо оһуокайын күрэҕэ:

Кылаан аат “Өбүгэ үгэһин утумнааччы”-Алена Иппатьева(Күндээдэ н.)

Бастакы бөлөх –9-14 сааһыгар диэри-

1 үрдэл -Вова Антонов (Нюрба к.) 

2 үрдэл  –Эрчим Григорьев(Маар н.)

3 үрдэл -Виолетта Иванова (Сунтаар)

Иккис бөлөх-15-18 сааһыгар диэри-

1 үрдэл -Альбина Семенова (Сүлэ н.)

2 үрдэл –Өркөн Мартынов(Октябрьскай н.)

3 миэстэ-Наташа Осипова (Күндээдэ н.)

“КЭРЭ ЭЙГЭ КҮЛҮМНҮҮР ЧАҔЫЛА”фестиваль чэрчитинэн оһуокай күрэҕэ:

Улахан нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл- Чаппанда нэһилиэгэ

 2 үрдэл – Түмүк нэһилиэгэ

3 үрдэл- Октябрьскай нэһилиэк

Кыра нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл — Акана нэһилиэгэ

2  үрдэл –Дьаархан нэһилиэгэ

3 үрдэл – Хаҥалас нэһилиэгэ

КЭРЭ ЭЙГЭ КҮЛҮМНҮҮР ЧАҔЫЛА” фестиваль чэрчитинэн тойук уонна туойсуу күрэҕэ:

Тойукка:

Улахан нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл — Хорула нэһилиэгэ

 2 үрдэл – Чаппанда нэһилиэгэ

3 үрдэл -Октябрьскай нэһилиэк

Кыра нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл  -Акана нэһилиэгэ

2  үрдэл –Дьаархан нэһилиэгэ

3 үрдэл -Дьиикимдэ

Туойсууга:

Улахан нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл -Күндээдэ нэһилиэгэ

2 үрдэл -Чаппанда нэһилиэгэ

3 үрдэл — Октябрьскай нэһилиэгэ

Кыра нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл -Дьаархан нэһилиэгэ

2  үрдэл -Акана нэһилиэгэ

3 үрдэл -Малдьаҕар нэһилиэгэ

КЭРЭ ЭЙГЭ КҮЛҮМНҮҮР ЧАҔЫЛАфестиваль чэрчитинэн хомус күрэҕэ:

Улахан нэһилиэктэргэ:

1  үрдэл – Күндээдэ нэһилиэгэ

 2 үрдэл  – Октябрьскай нэһилиэк

3 үрдэл -Таркаайы  нэһилиэгэ

Кыра нэһилиэктэргэ: 

1 үрдэл  -Акана нэһилиэгэ

2 үрдэл  — Дьиикимдэ нэһилиэгэ

3 үрдэл -Үөдэй нэһилиэгэ

КЭРЭ ЭЙГЭ КҮЛҮМНҮҮР ЧАҔЫЛА фестиваль чэрчитинэн Егоров Семен Степанович – Оһоокой Сэмэн аатыгар чабырҕах күрэҕэ:

Улахан нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл  – Чаппанда нэһилиэгэ

 2 үрдэл  – Октябрьскай нэһилиэк

3 үрдэл -Таркаайы нэһилиэгэ

Кыра нэһилиэктэргэ:

1 үрдэл  -Хаҥалас нэһилиэгэ

2  үрдэл  — Акана нэһилиэгэ

3 үрдэл -Дьаархан нэһилиэгэ

“КҮНҮ КҮНҮ ТАПТЫЫБЫН”  Саха биллиилээх ырыаһыта Христофор Максимов аатыгар дэгэрэҥ ырыа күрэҕэ:

Кылаан  үрдэл – Ирина Васильева (Күндээдэ н.)

18-35 үөһээ саастаах дьоҥҥо-

I үрдэл -Егор Михайло (Ньурба к.)                   

II үрдэл-Максим Рожин (Ньурба к.)

III үрдэл-Дмитрий Слепцов(Ньурба к.)

35 үөһээ саастаах дьоҥҥо-

I үрдэл -Наталья Иванова (Ньурба к.)

II үрдэл-Марфа Тобонова (Хорула н.)

III үрдэл-Зоя Семенова (Дьаархан н.)

М.Н.ПЕТРОВА-ТОйУКТААХ МАРЫЫНА 90 СЫЛЫГАР «ӨБҮГЭ БЫСТЫБАТ СИТИМЭ » оҕо фольклорнай күрэҕэ:

Кылаан үрдэл-Алена Иппатьева(Күндээдэ н.)

7-10 саастаахтарга-

I үрдэл –“Сандал” ансаамбыл (Күндээдэ н.)

II үрдэл- Олеся Антонова (Түмүк н.)

III үрдэл-Сахалина Бускарова(Ньурба к.)

 11-14 саастаахтарга-

I үрдэл –Тоня Тимофеева(Хатыы н.)

II үрдэл- “Сардаҥа” ансаамбыл(Ньурба к.)

III үрдэл-Вова Антонов(Дьиикимдэ н.)

15-18 саастаахтарга-

I үрдэл -Афоня Лукин(Акана н.)

II үрдэл-“Дьөҥкүүдэ кыталыктара” ансаамбыл(Түмүк н.)

III үрдэл—“Дьөҥкүүдэ кыталыктара” ансаамбыл(Түмүк н.)

“ДЬӨҺӨГӨЙ  ОҔОТУН  МААНЫЛААХ  СИМЭҔЭ” уонна  “ААСПЫТ КЭМ СИТИМЭ” былыргы хаартыскаларга быыстапка-күрэх:

Улахан нэһилиэктэр

1 үрдэл – Күндээдэ нэһилиэгэ

2 үрдэл – Чуукаар нэһилиэгэ

 3 үрдэл – Маалыкай нэһилиэгэ

Кыра нэһилиэктэр

1 үрдэл – Үөдэй нэһилиэгэ

2 үрдэл – Хаҥалас нэһилиэгэ

 3 үрдэл – Акана нэһилиэгэ

«КИЭРГЭЛЛЭЭХ ТҮҺҮЛГЭБИТ МААНЫ ТАҤАҺА » сахалыы таңас  күрэҕэ

7 диэри саастаах оҕолорго-

Кыайыылаах — Камелия Яковлева(Маар н.)

8-17 саастаах о5олорго-

 Кыайыылаах-Айыллаана Иванова(Ньурба к.)

“Далбар Хотун” дьахтар сахалыы таҥаһа

КыайыылаахФекла Иванова(Ньурба к.)

Эр киһи сахалыы таҥаһа-

Кыайыылаах — Владислав Кутанов (Ньурба к.)

Дьиэ кэргэн таҥаһа-

КыайыылаахЖирковтар дьиэ кэргэттэрэ (Ньурба к.)

“УМНУЛЛУБАТ КЭМ. УМНУЛЛУБАТ ААТТАР” квест-оонньууга-

1 үрдэл – Айталина Камилова хамаандата(Ньурба к.)

2 үрдэл – Татьяна Александрова хамаандата(Ньурба к.)

3 үрдэл –ЯнаУшканова хамаандата(Маалыкай н.)

“АЛААС СИБЭККИТЭ -КЭРЭ КЫЫС”  оҕолорго аналлаах күрэх

КыайыылаахРехлясова Муза(Малдьаҕар н.)